Procesja Bożego Ciała w Łowiczu
Boże Ciało w Łowiczu i związane z nim uroczystości robią wrażenie nie tylko na miłośnikach folkloru. Procesja została nawet wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tego dnia, do niewielkiego miasteczka, zjeżdżają się tłumy turystów, żeby oglądać idącą ulicami procesję. A jest co podziwiać. Kolorowe kiecki z wyszywanymi haftami, czerwone korale i ozdobne chusty są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Łowickie stroje są według mnie najpiękniejszymi polskimi strojami ludowymi. Zobaczcie sami:
To była chyba najmłodsza Łowiczanka w tradycyjnym stroju jaką spotkałam :).
Głośne pieśni i tłumy bywają męczące ;).
Kolor sznurówek w trzewikach zależy od stany cywilnego Łowiczanek.
Uczestnicy procesji chętnie pozują do zdjęć prezentując swoje stroje.
Praktyczne informacje
Praktyczne informacje, które przydadzą Wam się jeśli wybieracie się na Boże Ciało w Łowiczu:
Procesja wyrusza spod katedry po mszy o 10.30. Po uroczystościach kościelnych odbywa się parada pasiaków. Na Nowym Rynku można obejrzeć występy zespołów ludowych, a wokół rynku łowiccy twórcy ludowi rozstawiają stragany z rękodziełem. Poza tym odbywa się się też festyn, na który składają się świecące i grające stragany (tak zwane bobiki) oraz wesołe miasteczko. Ale to już inna historia ;).
Z Warszawy do Łowicza najłatwiej dostać się pociągiem. Jeśli planujecie robić zdjęcia to warto pojawić się wcześniej i rozejrzeć się na trasie procesji. Pamiętajcie o przewiewnym stroju i wygodnych butach (ja w ubiegłym roku zrobiłam tam ponad 15 km).
Leave a reply